26 września będziemy obchodzić Europejski Dzień Języków Obcych. To ustanowione w 2001 roku przez Radę Europy święto ma na celu zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 różnych krajów do nauki języków obcych oraz propagowania zalet różnorodności językowej, tak charakterystycznej dla Europy. To świetna okazja aby zainspirować naszych uczniów do samodzielnej nauki języków obcych. Co możemy zrobić?

JAK ZORGANIZOWAĆ TAKI DZIEŃ W SWOJEJ SZKOLE?

  • Konkurs plastyczny. Każda klasa w szkole losuje kraj/język i przygotowuje gazetkę/plakat na jego temat - dostaje tydzień na przygotowanie. Następnie prezentuje go całej szkole i wybierany jest zwycięzca. W okresie pandemii konkurs można przeprowadzić za pomocą serwisu Facebook lub Instagram (dla starszych uczniów) lub Google Classroom lub aplikacji, które wykorzystywane są/były w szkole do uczenia zdalnego lub hybrydowego.

  • Ciekawostki. Przygotujmy razem z uczniami bazę ciekawostek i porozwieszajmy je na drzwiach każdej klasy. Można się posiłkować np. tymi stronami: https://edl.ecml.at/Fun/Uniquewords/tabid/3107/language/Default.aspx https://edl.ecml.at/Facts/LanguageTrivia/tabid/3129/Default.aspx

  • Quiz jaki to język? Dzielimy klasę na dwie drużyny i każdy po kolei zgaduje w jakim języku rozmawiają osoby uwiecznione na nagraniu, korzystając z tej strony: https://edl.ecml.at/Games/Whichlanguageisit/tabid/3202/Default.aspx

  • Teleturniej. Jeśli dyrekcja pozwoli nam zorganizować apel, możemy zorganizować konkurs wiedzy na temat języków w formie quizu, pytania typu Ile jest oficjalnych języków w Hiszpanii, jak się nazywał twórca języka Esperanto, którym językiem posługuje się najwięcej osób jako językiem ojczystym, ile jest na świecie języków migowych itd. Podczas tworzenia takiego quizu pomocna może się okazać strona https://wordwall.net/. W okresie pandemii taki sam quiz można przeprowadzić w obrębie klasy.

  • Szansa na sukces. Każda klasa przygotowuje piosenkę w wylosowanym języku, z wyłączeniem angielskiego, żeby nie było za prosto. Można też od razu przygotować listę piosenek z których trzeba będzie wybrać. W okresie pandemii, kiedy staramy się ograniczyć styczność poszczególnych klas między sobą, możemy zorganizować konkurs online poprzez umieszczenie nagrań każdej klasy w serwisie YouTube bądź bezpośrednio na Facebooku - wygra filmik z największą ilością wyświetleń lub polubień.

Jak widać, pomysłów i rozwiązań jest mnóstwo. Uczyńmy ten dzień wyjątkowym, w końcu to również nasze święto! Jesteśmy pewni, że mimo zmienionych warunków pracy uda się zorganizować razem świetną zabawę. A Wy? Jak zazwyczaj świętujecie Europejski Dzień Języków Obcych? Co wyjątkowego planujecie na ten rok?

Barbara Frącz