Drodzy Nauczyciele!

Zapraszamy do uczestnictwa w przygotowanym specjalnie dla Was cyklu webinariów. Nasi specjaliści na prezentowanych szkoleniach będą podejmować tematykę metod i materiałów wykorzystywanych do nauczania języków obcych, szczególnie przydatnych w okresie nauczania zdalnego.

Część naszych webinariów jest prowadzona w języku angielskim. Zdalne wykłady organizowane są przez InstaLing we współpracy z Programem English Teaching i odbywają się we wtorki o godzinie 18:00.

Nauczyciele, którzy wezmą udział w co najmniej 3 szkoleniach otrzymują przygotowane przez nas certyfikaty! Aby potwierdzić swoją obecność, należy wpisać się na listę udostępnianą w trakcie webinarium.

Webinaria odbywają się i są zapisywane za pomocą platformy YouTube. Informacje o webinariach i ich nagrania znajdą Państwo również na naszym profilu na Facebooku. Zapraszamy również na naszą grupę na Facebooku Nauczyciele InstaLing.

Kalendarium:

29 września 2020 - Prof. dr hab. Dariusz Jemielniak

Temat: Getting things done: jak radzić sobie z nadmiarem zadań?

Biogram prowadzącego wskazuje, że całkiem dobrze wychodzą mu rzeczy, które zaczyna. Poza osiągnięciami naukowymi i biznesowymi, jest też aktywistą wolnej wiedzy (członkiem Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia), ma czarny pas w krav maga, przebiegł kilka maratonów. Podczas wystąpienia podzieli się swoimi osobistymi refleksjami o tym, dlaczego wcale wrodzone talenty nie są najważniejsze w uzyskiwaniu świetnych rezultatów i poprowadzi rundę pytań i odpowiedzi na temat radzenia sobie z nadmiarem zadań.

Prof. dr hab. Dariusz Jemielniak (Akademia Leona Koźmińskiego) opublikował kilkadziesiąt podręczników do nauki języków, w tym “Encyklopedię języka angielskiego”. Współredagował największy istniejący słownik angielsko-polski (2014, Wiedza Powszechna). Stworzył ling.pl. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Harvarda, jako faculty associate. Jest najmłodszą w historii osobą z zakresu nauk społecznych i humanistycznych przyjętą do Polskiej Akademii Nauk.

Link do webinarium znajdziesz tutaj

06 października 2020 - Edyta Borowicz-Czuchryta

Temat: Transformacja edukacji... bo warto inspirować ucznia

Magister pedagogiki specjalnej i absolwentka Instytutu Filologii Angielskiej UMCS w Lublinie. Obecnie pracuje jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie oraz jako wykładowca w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej w Lublinie na kierunku anglojęzycznym BA Tourism and Hospitality Management. Od kilku lat jest doświadczonym Ambasadorem programu eTwinning prowadząc szkolenia i warsztaty dla nauczycieli w kraju i za granicą.

W pracy z dziećmi i młodzieżą bardzo sobie ceni metodę projektu. Jak twierdzi, projekt jest bardzo uniwersalną i elastyczną metodą wykorzystywaną w nauczaniu języka angielskiego. Swój warsztat dydaktyczny szkoliła również na kursie „Teaching English to Young Learners” na Uniwersytecie w Maryland uzyskując stypendium Ambasady Amerykańskiej. W 2017 roku została Nauczycielem Języka Angielskiego BAS Roku 2016 w konkursie organizowanym przez British Alumni Society i Oxford University Press. Konsekwencją tego konkursu był fantastyczny czas spędzony w Mayfield School w Wielkiej Brytanii na wymianie doświadczeń. W lipcu 2018 roku dołączyła do grona Microsoft Innovative Educator Experts.

Link do webinarium znajdziesz tutaj

13 października 2020 - Wojciech Pędzich

Temat: Wikipedia w nauczaniu języków

Z Wikipedii korzysta chyba każdy, ale nie wszyscy wkopują się głębiej w jej zawartość. Nie każdy też wie, że Wikipedia ma mniejsze siostry, które zawierają przydatne i godne wykorzystania treści. Podczas webinarium przekopiemy się przez głębsze warstwy Wikipedii  jej rodzeństwa, pod kątem ich wykorzystania w edukacji.

Wojciech Pędzich ukończył anglistykę na Uniwersytecie w Białymstoku po to, by spróbować swoich sił w nauczaniu języka angielskiego dorosłych. Nawet jednak po zmianie profilu zawodowego pozostaje w ścisłym kontakcie z językiem. Dzięki uczestnictwu w rozwijaniu (głównie polskojęzycznych) projektów WIkimedia podszlifował warsztat tłumacza.

Link do webinarium znajdziesz tutaj

19 października 2020 - Willow Baranowski

Temat: Media Literacy (webinar prowadzony w języku angielskim)

Tematem webinarium będzie dezinformacja i stronniczość w mediach. Nauczymy się jak świadomie odrzucać fałszywe wiadomości i wychwytywać słownictwo wykorzystywane do wywierania wpływu na odbiorcach.

Willow Barnosky - absolwentka Instytutu Studiów Międzynarodowych  Middlebury oraz Uniwersytetu Pittsburskiego. Jako specjalistka ESL (English as a second language) zdobywała doświadczenie w Departamencie Edukacji w Pensylwanii, na jednym z japońskich uniwersytetów, w szkole językowej w Korei, a także w różnych organizacjach społecznych w Dolinie Krzemowej w Kalifornii. Od niedawna dzieli się swoją wiedzą w Polsce, m.in. na Uniwersytecie w Opolu.

Link do webinarium znajdziesz tutaj

20 października 2020 - Anna Olewińska-Byliniak

Temat: Ocenianie i testowanie osiągnięć uczniów w zakresie kompetencji językowych z wykorzystaniem dostępnych narzędzi online (webinarium w języku angielskim)

Stanęliśmy w obliczu dużej zmiany – kryzysu, który zmusił nas do przeniesienia swojego nauczycielskiego warsztatu do świata online. Szybko pojawiło się pytanie – co z ocenianiem? Oceniać, nie oceniać? Jeżeli tak, to co, i w jaki sposób? Podczas webinarium opowiem o metodach i narzędziach polecanych przez nauczycieli i stosowanych przeze mnie, omówię też nieco bardziej szczegółowo dwa narzędzia – liveworksheets.com i Google Forms. Nie zabraknie też aspektów psychologicznych związanych z docenianiem i motywacją uczniów, etapami przechodzenia przez zmianę i strategiami radzenia sobie w kryzysowej sytuacji.

Italianistka, obecnie głównie nauczycielka i lektorka języka angielskiego. Absolwentka studiów filologicznych i pedagogicznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych Uniwersytetu SWPS na kierunku Praktyczna Psychologia Motywacji. Egzaminatorka uczniów z edukacji domowej, koordynatorka projektu We Are The Champions związanego z certyfikacją językową w podwarszawskich szkołach im. Zofii i Jędrzeja Moraczewskich. Od wielu lat współpracująca z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE (organizacja, promocja i szkolenia). Prowadzi formy szkoleniowe dotyczące oceniania i motywowania uczniów oraz w zakresie komunikacji marketingowej. Jest również współautorką szkolenia dotyczącego komunikacji w edukacji.

Link do webinarium znajdziesz tutaj

27 października 2020 - Katarzyna Kiszka

Temat: Nowoczesne technologie na wypadek powrotu lockdownu lub częściowo zdalnej nauki (webinarium w języku angielskim)

Webinarium powstało na podstawie moich własnych doświadczeń zarówno jako nauczycielki, która pracowała zdalnie w okresie pandemii, jak i mamy dwójki nastolatków. Dodatkowo skupię się na tym co z tych doświadczeń powinno z nami pozostać, czytaj jak nie zarzucić nowo zdobytych umiejętności.

Katarzyna Kiszka - nauczycielka akademicka z ponad 20 letnim doświadczeniem oraz ceniona trenerka Programu English Teaching. Katarzyna Kiszka jest egzaminatorem Cambridge, autorką wielu podręczników oraz tłumaczką.

Link do webinarium znajdziesz tutaj

3 listopada 2020 - Marta Bujakowska

Temat: Odwrócona lekcja (webinarium w języku angielskim)

Odwrócona lekcja to pedagogiczny model, w którym typowa lekcja i praca domowa zamieniają się miejscami. Opiera się on na aktywnym uczeniu się i zaangażowaniu uczniów w proces uczenia, a także większej autonomii ucznia.

Webinarium poprowadzi Marta Bujakowska - nauczycielka języka angielskiego z ponad 30-letnim doświadczeniem. Obecnie prowadzi zajęcia dla dorosłych na kursach specjalistycznych oraz kształci nauczycieli. Ponadto, jest w trakcie uzyskiwania licencji uprawniającej do prowadzenia kursów TESOL. Marta Bujakowska należy do grupy trenerów Pilgrims w Canterbury, gdzie co roku prowadzi kursy i warsztaty dla nauczycieli z wielu krajów. Jest także aktywną uczestniczką wielu konferencji organizowanych przez stowarzyszenia nauczycielskie w Polsce i za granicą, gdzie chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi nauczycielami.

Link do webinarium znajdziesz tutaj

10 listopada 2020 - Mariola Bogucka

Temat: English in Action - Język angielski w działaniu podczas zdalnych lekcji (webinarium w języku angielskim)

Nauczanie online: czy nasi uczniowie podczas zdalnych lekcji są cały czas przyklejani do ekranów komputerów? Możemy to zmienić. Webinarium koncentruje się na serii zadań, które wymagają poruszania się, zbierania danych i raportowania wyników uczniowskich badań i obserwacji.

Webinarium poprowadzi Mariola Bogucka - adiunkt w Instytucie Lingwistyki Stosowanej i Translatoryki w Uniwersytecie Gdańskim. Zajmuje się nie tylko nauczaniem dzieci i studentów, ale także kształci nauczycieli i chętnie dzieli się z nimi swoimi doświadczeniami. Mariola Bogucka jest autorką i współautorką wielu materiałów dydaktycznych (m. in.: Your English ABC, Friends, English Adventure).

Link do webinarium znajdziesz tutaj

17 listopada 2020 - Marta Bujakowska

Temat: Wprowadzenie elementów modelu fińskiego do polskiego systemu edukacyjnego (webinarium w języku angielskim)

Fiński system edukacyjny uważany jest za jeden z najlepszych na świecie. Szkolnictwo w Finlandii jest powszechne, państwowe i bezpłatne podobnie jak w Polsce. Szkoła obowiązkowa trwa 9 lat. Dzieli się na sześcioletni cykl nauczania początkowego oraz trzyletni cykl drugiego stopnia zorientowany przedmiotowo. To nieco inaczej niż u nas. Porozmawiamy o tym, jakie elementy szkoły fińskiej moglibyśmy, jako nauczyciele, wprowadzić do polskiej szkoły aby było w niej lepiej naszym uczniom i nam samym.

Webinarium poprowadzi znana już nam Marta Bujakowska - nauczycielka języka angielskiego z ponad 30 letnim doświadczeniem. Obecnie prowadzi zajęcia dla dorosłych na kursach specjalistycznych oraz kształci nauczycieli. Ponadto, jest w trakcie uzyskiwania licencji uprawniającej do prowadzenia kursów TESOL. Marta Bujakowska należy do grupy trenerów Pilgrims w Canterbury, gdzie co roku prowadzi kursy i warsztaty dla nauczycieli z wielu krajów. Jest także aktywną uczestniczką wielu konferencji organizowanych przez stowarzyszenia nauczycielskie w Polsce i za granicą, gdzie chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi nauczycielami.

Link do webinarium znajdziesz tutaj

23 listopada 2020 oraz 4 grudnia 2020 - Zbigniew Czaja

Temat: Jak poprawić wymowę Polaków uczących się języka angielskiego (webinarium w języku angielskim)

Poprawna wymowa jest nieodzownym elementem łatwej i efektywnej komunikacji, dlatego też należy poświęcać jej należytą uwagę. Nie tyczy się to tylko Polaków, ponieważ każda nacja "obarczona" jest swoim rodzimym językiem, w rezultacie czego popełnia charakterystyczne dla niej błędy (w wymowie angielskiej), które utrudniają efektywne porozumiewanie się. W tej sesji przyjrzymy się najczęstszym i najbardziej typowym błędom popełnianym przez Polaków uczących się angielskiego.

Zbigniew Czaja - absolwent wydziału Anglistyki Uniwersytetu Gdańskiego, metodyk, starszy wykładowca z 30 letnim doświadczeniem w nauczaniu języka angielskiego na wszystkich poziomach i we wszystkich grupach wiekowych. Egzaminator Cambridge. Od 1985 do 2010 zatrudniony w BC Studium Uniwersytetu Gdańskiego, a od 2010 w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki UG. Szczególne pola zainteresowania to aktywne nauczanie języka angielskiego z wykorzystaniem piosenek, muzyki, zabawy i ruchu oraz fonetyka języka angielskiego, z której to jest w trakcie przygotowywania dysertacji. Wieloletni wykładowca metodyki nauczania języka angielskiego w Regent College w Elblągu oraz współpracownik Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów jak również Foreign Division Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Współautor OBSERVING ENGLISH LESSONS – kursu metodycznego dla studentów i nauczycieli.

Link do webinarium znajdziesz tutaj

24 listopada 2020 - Joanna Stanek

Temat: Wczesnoszkolna edukacja zdalna: jak uczyć języka w początkowych klasach?

Specjalne bezpłatne webinarium poświęcone tematyce wczesnoszkolnej edukacji zdalnej i temu, jak uczyć języka w początkowych klasach. Podczas webinarium doświadczona nauczycielka języka angielskiego, Joanna Stanek, poradzi jak kształtować umiejętności pisania, prawidłowej wymowy, wzbogacania słownictwa z użyciem platformy internetowej już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Temat webinarium jest szczególnie przydatny w realiach nauki zdalnej, choć przyda się także po powrocie do normalności.

Joanna Stanek – nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Osieku – tym, koło Olkusza. Przykład na to, że życie pisze bardzo udane scenariusze: z wykształcenia przede wszystkim polonistka marzyła, by pracować w szkole średniej. Los kazał jej uczyć angielskiego w szkole podstawowej – zaczęła i… wsiąknęła na dobre. Główna organizatorka Powiatowego Maratonu Języka Angielskiego koordynuje przebieg całości przedsięwzięcia, pisze testy konkursowe, przewodniczy komisji konkursowej, przekonuje sponsorów, drukuje, skanuje, kopiuje oraz gasi nieprzewidziane pożary. Opiekunka Samorządu Uczniowskiego, z którym maluje szkolny świat na żółto i na niebiesko organizując przeróżne imprezy. W szkole robiła już wiele: opiekowała się Szkolnym Klubem Europejskim, Kołem Języka Angielskiego i zespołem tanecznym. Zawsze szuka sposobów na uatrakcyjnienie lekcji: wprowadzała na nich elementy gamifikacji, jeszcze zanim stało się to modne. Korzysta z wielu nowoczesnych rozwiązań, niestrudzenie przeszukując zasoby Internetu w poszukiwaniu ciekawych i twórczych rozwiązań, a InstaLing jest jednym z najcenniejszych znalezisk, z którego korzysta od lat. Aktywna w mediach społecznościowych jest jedną z administratorek Facebookowej grupy Nauczyciele Angielskiego – największej społeczności skupiającej nauczycieli, wykładowców, lektorów i studentów oraz współorganizatorką Zlotu Anglistów – tygodniowego wydarzenia szkoleniowego, które na stałe wpisało się w kalendarz wielu anglistów w naszym kraju.

Link do webinarium znajdziesz tutaj

1 grudnia 2020- Marta Bujakowska

Temat: CLIL - nauczanie zintegrowane polegające na nauczaniu przedmiotu i języka jednocześnie (webinarium w języku angielskim)

Metoda CLIL jest rekomendowana przez Komisję Europejską na rzecz promowania nauki języków obcych i różnorodności językowej. Metoda ta coraz częściej jest wprowadzana w polskich szkołach. Porozmawiamy o tym jak ją wprowadzić, jakie są korzyści i trudności w jej stosowaniu. Porozmawiamy o teorii, ale również o tym jak poznane teorie zastosować w praktyce.

Webinarium poprowadzi doskonale już nam znana Marta Bujakowska - nauczycielka języka angielskiego z ponad 30-letnim doświadczeniem. Obecnie prowadzi zajęcia dla dorosłych na kursach specjalistycznych oraz kształci nauczycieli. Ponadto, jest w trakcie uzyskiwania licencji uprawniającej do prowadzenia kursów TESOL. Marta Bujakowska należy do grupy trenerów Pilgrims w Canterbury, gdzie co roku prowadzi kursy i warsztaty dla nauczycieli z wielu krajów. Jest także aktywną uczestniczką wielu konferencji organizowanych przez stowarzyszenia nauczycielskie w Polsce i za granicą, gdzie chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi nauczycielami.

Link do webinarium znajdziesz tutaj

8 grudnia 2020 - Mariola Bogucka

Temat: Lekcje języka angielskiego w oparciu o materiały autentyczne (webinarium w języku angielskim)

Nauczanie języka angielskiego, a w tle bezcenne zasoby. Nasze wewnętrzne "zasoby" - skarby to doświadczenia, wspomnienia oraz pamiątki. Otacza nas wiele ważnych rzeczy (artefaktów), które również pozwolą opowiedzieć niezwykłe historie. Webinarium to zbiór praktycznych wskazówek wykorzystania naszych "skarbów" w uczeniu się / nauczaniu języka angielskiego w różnych grupach wiekowych i na różnym poziomie zaawansowania.

Webinarium poprowadzi znana już nam Mariola Bogucka - adiunkt w Instytucie Lingwistyki Stosowanej i Translatoryki w Uniwersytecie Gdańskim. Zajmuje się nie tylko nauczaniem dzieci i studentów, ale także kształci nauczycieli i chętnie dzieli się z nimi swoimi doświadczeniami. Mariola Bogucka jest autorką i współautorką wielu materiałów dydaktycznych (m. in.: Your English ABC, Friends, English Adventure).

Link do webinarium znajdziesz tutaj

15 grudnia 2020 - Anna Grabowska

Temat: Motywowanie (webinarium w języku angielskim)

Fakt, że motywacja ucznia oraz nauczyciela stanowią podstawę sukcesu w edukacji, a w edukacji językowej w szczególności, jest poparta wynikami wielu badań zarówno polskich jak i międzynarodowych. Z drugiej strony brak motywacji do nauki języków obcych wymieniany jest jako główna przyczyna edukacyjnej porażki. Ale pozytywne nastawienie uczniów do nabywania kompetencji językowej nie jest jedynym gwarantem sukcesu, gdyż wiele zależy od pracy i podejścia nauczyciela. Dlatego też tak ważne jest, by nauczyciele języków obcych mieli świadomość mechanizmów pobudzających motywację uczniów i wykorzystywali w czasie zajęć takie metody kształcenia językowego, które pozwolą uzyskać zamierzone efekty edukacyjne.

Anna Grabowska - Prezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE. Absolwentka programu Professional Development for Teacher Trainers Arizona State University 2020. W latach 2011-2016 redaktor naczelna czasopisma „Języki Obce w Szkole”. W latach 2009-2016 koordynator programu KE European Language Label. Do 2016 kierownik Polskiego Biura Europejskiej Sieci Informacji o Edukacji - Eurydice. Tłumacz sekcji polskiej Rady Unii Europejskiej w Brukseli w latach 2004-2005. Absolwentka European Masters in Conference Interpreting ILS UW i Westminster University oraz Interdyscyplinarnych Podyplomowych Studiów dla Tłumaczy Prawnych, Ekonomicznych i Sądowych w ILS UW. Członek grupy doradczej programu English Teaching PAFW. Członek jury Konkursu „Najlepszy nauczyciel języka angielskiego” OUP i BAS. Redaktor merytoryczny i prowadzący wielu publikacji polskich i międzynarodowych oraz autorka artykułów z zakresu kompetencji i doskonalenia zawodowego nauczycieli języków obcych.

Link do webinarium znajdziesz tutaj

5 stycznia 2021 - Anna Olewińska-Byliniak

Temat: Help Me, I ’m Multilingual!

Uczysz głównie angielskiego, ale to nie jedyny język, który znasz? Musiałeś/aś się przekwalifikować i nie czujesz się pewnie w roli nauczyciela angielskiego? Podczas webinarium dowiesz się, jak uczynić wielojęzyczność swoim atutem, i jak ją wykorzystać na lekcjach. Poznasz też naturalne sposoby na podtrzymanie dwóch języków na wysokim poziomie, i uwierzysz w siebie i swoje kompetencje. Webinarium w języku angielskim poprowadzi Anna Olewińska-Byliniak.

Link do webinarium znajdziesz tutaj

12 stycznia 2021 - Marta Bujakowska

Temat: How to train your brain

‘How to Train Your Brain’ będzie interaktywne i choć nie będę Państwa widzieć będziemy wspólnie wykonywać ćwiczenia. Skoncentrujemy się na technikach, które pomogą naszemu mózgowi nie rozleniwiać się, a tym samym zwiększą nieco jego elastyczność jak również możliwości koncentracji i zapamiętywania. Podczas webinarium będziemy również wykonywać drobne ćwiczenia fizyczne.

Webinarium poprowadzi doskonale już nam znana Marta Bujakowska - nauczycielka języka angielskiego z ponad 30-letnim doświadczeniem. Obecnie prowadzi zajęcia dla dorosłych na kursach specjalistycznych oraz kształci nauczycieli. Ponadto, jest w trakcie uzyskiwania licencji uprawniającej do prowadzenia kursów TESOL. Marta Bujakowska należy do grupy trenerów Pilgrims w Canterbury, gdzie co roku prowadzi kursy i warsztaty dla nauczycieli z wielu krajów. Jest także aktywną uczestniczką wielu konferencji organizowanych przez stowarzyszenia nauczycielskie w Polsce i za granicą, gdzie chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi nauczycielami.

Link do webinarium znajdziesz tutaj

19 stycznia 2021 - Urszula Kopaczewska

Temat: Creative teacher

Szkolenie dotyczyć będzie narzędzi, które nauczyciel może wykorzystać w swojej pracy zarówno zdalnej, jak i w klasie. Dodatkowo prowadząca pokaże jakie kreatywne pomoce nauczyciel sam może tworzyć.

Webinarium poprowadzi Urszula Kopaczewska - doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki, magister filologii angielskiej i dydaktyki języków obcych, wykładowca, trener, coach, autorka wielu publikacji dotyczących nauczania języka obcego. W centrum jej zainteresowań jest zagadnienie nauczania języka obcego małych dzieci oraz uczniów o specjalnych potrzebach; przez 13 lat była dyrektorem NKJO we Wrześni, obecnie jest dyrektorem Wielkopolskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wrześni; prowadzi kursy, szkolenia, warsztaty dla nauczycieli języków obcych i jest kierownikiem merytorycznym na studiach podyplomowych na kierunku „Wczesne nauczanie języka obcego”.

Link do webinarium znajdziesz tutaj

Serdecznie zapraszamy!